Halil Özcan

Halil Özcan

24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Urfa Milletvekili

25. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Milletvekili

26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Milletvekili

27. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Milletvekili

1 Ekim 1964'te Şanlıurfa Vahşiye'de doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Adle'dir.

Suudi Arabistan Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünü bitirdi. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde yüksek lisansını, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde doktorasını yaptı.

Bir süre Suudi Arabistan'da öğretmenlik yaptı. 1993'te Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagati Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. İngiltere'de dil eğitimi gördü. Harran Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Şanlıurfa'da Arapça Dil Merkezini kurdu. Aile Vakfına ait Salih Özcan Öğrenci Yurdu ve Hilal Eğitim Vakfının yöneticiliğini üstlendi. Şanlıurfa ilinin Rakka, Halep ve Haseki ile Kültür Köprüleri Kurulması Projesi'nin koordinatörlüğünü yaptı. Ulusal ve uluslararası düzeyde STK çalışmalarıyla birçok kültürel projeye imza attı. Alanında yayımlanmış ve yayımlanmayı bekleyen birçok eseri vardır.

24, 25, 26 ve 27. dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 24. Dönemden itibaren Türkiye–Suudi Arabistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığını yürüttü.

Çok iyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilen Özcan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Fotoğraflar