Suat Önal

Suat Önal

24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye Milletvekili

25. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye Milletvekili

26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye Milletvekili

16 Aralık 1961'de Osmaniye Toprakkale'de doğdu. Baba adı Kemal, anne adı Türkan'dır.

Makine Yüksek Mühendisi, Ekonomist, Yrd. Doç. Dr.; Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Erciyes Üniversitesi, doktorasını Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalında yaptı.

Köy Hizmetlerinde mühendis olarak çalıştı. Devlet Lisan Okulu İngilizce kursunu tamamladı. İngiltere, Almanya, İspanya ve İsveç'te mesleki çalışmalar yaptı. AB Projeleri Yaşamboyu Öğrenme Programı uzmanı olup Cambridge Üniversitesinin First Certificate in English ve London City–Guilds Enstitüsü eğitimci sertifikalarına da sahiptir. Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcılığı ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde Öğretim Üyeliği görevlerinde bulundu. 9 adet makale ve bildirisi yayımlandı. Türkiye Futbol Federasyonu Osmaniye İl Hakem Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Lig Gözlemciliği yaptı.

24. Dönemde Osmaniye Milletvekili seçildi. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yedek Üyeliği, Türkiye–Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Önal, 2 çocuk babasıdır.

Fotoğraflar